BE Sınıfı Ehliyeti (Römork ve Karavan Ehliyeti)

BE Sınıfı Ehliyeti (Römork ve Karavan Ehliyeti)

Motokaravanlar için sahip olmanız gereken ehliyet, kullanacağınız aracın yolcu kapasitesi ve ağırlığına göre değişirken; çekme karavan çeken bir araç kullanabilmeniz için karavan ehliyeti (römork ehliyeti – BE sınıfı) almanız gerekir.

Otomobiliniz ile Karavan ya da römork çekebilmeniz için aracınızda bir çeki demiri bulunmalı ve bu çeki demirinin araç tescil belgenize (ruhsat) işlenmiş olması gerekir.

Römork ya da karavanınızın yüklü ağırlığı 750 kg’ın üzerinde ise otomobil (B sınıfı) ehliyetinizin olması yeterli değildir. Bunun için karavan ehliyeti olarak da bilinen Römork çekme ehliyeti (BE sınıfı) almanız gerekir.

Ehliyeti olmayan birinin BE sınıfı ehliyet alabilmesi için öncelikle B sınıfı ehliyet alması gerekir.

BE sınıfı ehliyet aldığınızda 750 kg altında ya da üzerinde O1 ve O2 sınıfı bütün römorkları, çekme karavanları çeki demiri olan otomobil veya kamyonetiniz ile çekebilirsiniz.

BE sınıfı ehliyet almak için 18 yaşını doldurmuş, 19 yaşından gün almış olmanız gerekiyor.

Direksiyon sınavında ise sizden otomobil ehliyeti alanlardan istenilenlerin aynılarını arkasına çeki demiri takılı römorklu bir otomobil ile yapmanız isteniyor. BE sınıfı ehliyet almak için yapılan direksiyon sınavında, otomobil direksiyon sınavından farklı olarak geri L manevra yapılmıyor. Yine direksiyon sınavı sırasında geri geri park etme işleminin yapılışı otomobil sınavına göre farklılıklar içeriyor.

Römork ehliyeti almak istediğinizde sadece direksiyon sınavına girmeniz yeterli oluyor. Direksiyon sınavı ile ilgili ayrıntılı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Karavan – Römork Ehliyeti

be sınıfı ehliyet (karavan ehliyeti)
KARAVAN EHLİYETİ

Karavan – Römork Ehliyeti

Kursumuzda BE sınıfı (Karavan ya da Römork) ehliyeti eğitim ve sınavlarında; çeki demirli Fiat Punto marka aracımızın arkasına takılı olan O2 sınıfı açık kasalı frenli ve torsiyonlu özel yapım sürücü eğitim römorku kullanılmaktadır.
Bütün ehliyet çeşitlerini veren kursumuz İstiklal Sürücü Kursu’na kayıt olup sadece direksiyon sınavına girerek BE sınıfı ehliyetinizi alabilirsiniz.

Önceden ağır vasıta ehliyeti olanlar, CE sınıfını tercih edebilirler. Kursumuzda bunun için eğitim ve sınavlarında BMC marka çekicimizin arkasına takılı 8 metrelik sal dorse (römork) kullanılmaktadır.

BİZİ ARAYIN